Зростання жита: етапи, особливості та умови вирощування

Жито – одна з найпоширеніших та найважливіших зернових культур у світі. Ця рослина, що належить сімейству злакових, відома своїми корисними властивостями та високою адаптивністю до різних кліматичних умов. Жито вирощується у всіх куточках земної кулі і відіграє значну роль у харчуванні людей та худоби.

Процес зростання пики відбувається у кілька етапів. Починається все з появи проростка із насіння, який, піддаючись впливу сонячних променів та вологи, починає розвиватися та проростати коріння. Поступово молода рослина перетворюється на молоду розетку з листям, яке насичене хлорофілом і допомагає рослині виконувати фотосинтез. Потім настає період пилювання та запилення, коли квітки рослини відкриваються і пилок переміщається від однієї рослини до іншої.

Розетка поступово формується в жорстке стебло з волоті, на якій утворюються зерна. Вони поступово набухають і заповнюються цукром, клітинною стінкою та крохмалем, що забезпечує живлення нового покоління рослин. Зрештою, зерна пики повністю дозрівають і можуть бути зібрані для використання в харчовій та інших галузях промисловості.

Як росте жито
Етап зростанняОпис
1Поява перших пагонів
2Формування кореневої системи
3Розвиток листя
4Освіта колосків
5Застій зростання
6Початок дозрівання
7Дозрівання

Росте високо і густо, коріння розгалужене, схоплює землю як сіточкою в поверхневому шарі.. Особливо ефективно у боротьбі з пирієм, який дуже важко перемогти. За два-три роки вирощування жита на ділянці це бур'ян може зовсім зникнути, на відміну від берізки польового, проти якого жито безсиле.

У чому різниця між пшеницею та житом?

Жито є близькою родичкою пшениці, проте набагато корисніше за останню. У її білку міститься значно більша кількість цінних амінокислот (лізину та треоніну), а в зернах значно менше клейковини. Житнє борошно має у п'ять разів більше фруктози, ніж пшеничне.

Навіщо садять жито?

Усі культури, які ми сіємо на зелене добриво, пригнічують зростання бур'янів, очищають від них ґрунт. Завдяки речовинам, що виділяються корінням жита, у ґрунті пригнічуються збудники багатьох хвороб. Картопля, що вирощується після внесення зелених добрив, менше уражається паршою та іншими хворобами.

Як швидко росте жито?

Вегетаційний період 76-100 днів. Добре переносить весняні заморозки, травнево-червневу посуху. Оскільки жито добре витримує заморозки, яру можна висівати дуже рано, коли температура грунту піднімається до температури проростання насіння — 1—2 °С.

Чим корисне жито для людини?

Жито багата вітамінами, мікро- та макроелементами. У ній містяться вітамін А, вітаміни групи В, С, Е та К, багато в житі кальцію, калію, магнію, натрію та фосфору, присутні залізо, мідь, цинк, марганець та селен. Її вживання допомагає контролювати вагу.