Відповідно до ст. 173-ФЗ “Про трудові пенсії” пенсія призначається раніше досягнення загальновстановленого віку чоловікам після досягнення віку 55 років, якщо вони пропрацювали не менш як 15 календарних років у районах Крайньої Півночі або не менш як 20 календарних років у прирівняних до них місцевостях, а також мають страховий стаж не менш як 25 років.
Щоб розрахувати північний стаж співробітника, необхідно визначити, в яких регіонах він здійснював трудову діяльність. У загальному випадку право на дострокову пенсію надається за наявності 15 років стажу в районах Крайньої Півночі, а для місцевостей, які вважаються прирівняними до Крайньої Півночі – 20 років стажу роботи.
У районах Крайньої Півночі необхідно відпрацювати не менше 15 календарних років. У цьому разі громадянин має право на надбавку в розмірі 50% від фіксованої виплати до страхової пенсії (ч. 4 ст. 17 закону № 400-ФЗ).
Як розрахувати північний стаж Кожен 1 рік, відпрацьований людиною на Крайній Півночі, рахують як 1 рік страхового стажу, а 1 рік, який відпрацьовано в прирівняних районах, рахують за 9 місяців спец. стажу. Вахтовикам до стажу включають не тільки сам період роботи, а й час роботи, а також проміжок відпочинку між вахтами.