Найкраще вживати калину свіжою, у чаї чи морсі, або заморозити її на зиму – тим паче, саме в холодний період ця ягода буде особливо корисною, – кажуть експерти.Sep 14, 2022
Звичайна калина багата на мінерали, вітаміни та модні нині антиоксиданти. У народній медицині використовують навіть її кору, не кажучи вже про ягоди і кісточки калини. Причому для настання цілющого ефекту здебільшого достатньо п’яти столових ложок самих ягід – або три-чотири чашки відвару (чаю) калини на день.
За можливості обов’язково з’їжте кілька ягід калини, не випльовуючи кісточки, оскільки вони вважаються чудовим природним очищувачем організму. Насіння калини насичує корисними речовинами, нормалізує мікрофлору кишківника і позитивно впливає на роботу серцево-судинної системи.
Її не можна вживати людям, схильним до тромбоутворення, зниженого тиску, у разі загострення захворювань шлунково-кишкового тракту, а також вагітним. Через високий вміст пуринів вона протипоказана в разі подагри та хвороб нирок. Доведено, що ягоди калини вбивають плісняву, бактерії і навіть застудні віруси.