Консерви, термін придатності яких закінчився, підлягають знищенню. Якщо ви купили в магазині консерви з вичерпаним терміном зберігання, можна вимагати повернення грошей або заміни банки. Не ризикуйте вживати в їжу прострочені консерви: не такою великою є втрата залежалої банки, як страшні можливі наслідки.
Тобто продукт залишається безпечним для вживання навіть через деякий час після закінчення терміну придатності. Але при цьому і температура зберігання має бути від 0 до 20 градусів Цельсія. З початку 2012 року введено новий ДСТУ на консерви вищого ґатунку, де термін зберігання встановлений 5 років.
Консерви з низьким вмістом кислоти, як правило, зберігаються від 2 до 5 років, тоді як продукти з високим вмістом кислоти мають термін зберігання від 12 до 18 місяців. Щодо домашніх заготовок рекомендації ще суворіші. Консерви, виготовлені в домашніх умовах, мають термін придатності 12 місяців.
Термін придатності консервів починається з дня виготовлення. Для рибних він не повинен перевищувати 2 років, для м’ясних – максимум 5 років (тушонка – 2 роки), для овочевих – 3 роки. Обробка натурального м’яса та риби, вирощування овочів вимагає великих витрат від виробника.