Метан виділяється з діючих та занедбаних вугільних шахт та розрізів, а також у результаті робіт, що здійснюються після видобутку вугілля (у тому числі при збагаченні, зберіганні та транспортуванні вугілля).
у виробки метан виділяється переважно з вугілля (є родовища, де відносне метановиділення перевищує 45 м³ метану на тонну вугілля, відмічені також випадки метановиділення близько 100 м³/т), в основному – в процесі його руйнування (відбійки), рідше – з природних порожнин-резервуарів.
Вибухонебезпечна суміш утворюється при концентрації метану в атмосфері, яка перевищує 5%. А газоаналізатори, які стоять практично у всіх шахтах, при досягненні 2% у будь-якому виробленні знеструмлюється вся шахта, і всі люди, що знаходяться під землею, зобов'язані негайно вийти на поверхню.
Метан утворюється при термічній переробці нафти та нафтопродуктів (10-57% за обсягом), коксуванні та гідруванні кам'яного вугілля (24-34%). Лабораторні способи одержання: сплавлення ацетату натрію з лугом, дія води на метилмагнійіодид або на карбід алюмінію.