Насамперед потерпілого необхідно витягти з води, дотримуючись двох основних умов: 1) спосіб надання допомоги має бути безпечним для рятувальника; 2) дихальні шляхи потерпілого мають бути над водою, щоб запобігти її потраплянню до його носа і рота.
Запобіжні заходи під час порятунку потопаючого У холодній воді не знімайте з себе одягу, щоб уникнути переохолодження організму. Слід зняти тільки взуття і витягнути все з кишень; Слідкуйте, щоб потопаючий у паніці не хапався за вас.
Якщо потопаючий непритомний, тягніть його до берега, взявши рукою під підборіддя, щоб його обличчя постійно перебувало над поверхнею води. У разі сильних хвиль обхопіть потопаючого однією рукою поперек грудей, підтримуючи його голову над водою.
Під час наближення до потопаючого необхідно стежити за тим, щоб не зачепити його гвинтом, веслами або корпусом плавзасобу. Для підтримання потерпілого на воді та виймання його з неї застосовують спеціальні рятувальні засоби (кола, кінці, кулі, кулі мотузки тощо), а також підручні засоби (жердини, драбини, сітки та ін.).