Рицин міститься в оболонці насіння – це найотруйніша частина рослини. Рицинін містять усі інші частини: листя, насіння і макуха. Його вміст до цвітіння знижується в листі, а збільшується в квітках. Смертельною дозою насіння рицини вважається 0,3 мг/кг ваги (для дорослих – 20 штук; для дітей – 6).
Саме під час вживання насіння рицини відбуваються отруєння несумісні з життям. Під час отруєння рициною виникають: нудота, блювання, біль і печіння в стравоході та кишечнику. Потім приєднується кривавий пронос, зневоднення організму, підвищення температури, головний біль, сонливість, судоми.
Рицин отримують із рицинових бобів, плодів рослини Ricinus communis (російська назва рицинуса) шляхом обробки макухи, що залишається після отримання рицинової олії (яка також містить сліди рицину).
Рицин Ендрю Оппенгаймер: “Рицин отримують із насіння рицини, що належить до сімейства бобових. Дістати сировину для його виробництва неважко. Існує промисловий спосіб переробки рицини на рицинову олію, і один із побічних продуктів цього процесу – рицин.