На зовнішньому шарі атома кремнію містяться чотири валентні електрони. До його завершення не вистачає чотирьох електронів. Тому в сполуках з металами кремнію характерний ступінь окисненн я-4, а під час взаємодії з більш електронегативними неметалами він виявляє позитивні ступені окиснення +2 або +4.
Кремній (Si) – хімічний елемент, розташований під номером 14 у періодичній таблиці Менделєєва. Має структурну будову – 3s23p2, з відповідним типом гібридизації – sp3. Атоми кристалізуються в кубічну гранецентровану просторову решітку [1].
Кристалічна решітка кремнію кубічна гранецентрована типу алмазу, параметр а = 0,54307 нм (при високих тисках отримано й інші поліморфні модифікації кремнію), через більшу довжину зв’язку між атомами Si-Si порівняно з довжиною зв’язку С-С твердість кремнію значно менша, ніж алмазу.
Кремній – другий за поширеністю елемент на Землі після кисню. У вільному вигляді кремній не зустрічається, існує тільки у вигляді сполук. Кремній хімічно малоактивний. У реакціях він може виявляти як окислювальні, так і відновлювальні властивості , відновлювальні властивості виражені в нього сильніше.