У 1873 році в США відкриваються перші три сестринські школи за моделлю шкіл Ф. Найтінгейл у Лондоні, з 1877 року розпочато підготовку патронажних сестер з догляду за хворими вдома. До 1869 року належить створення Американської Асоціації Червоного Хреста, першим президентом якої стала Клара Бартон. У 1886 році в США.
Флоренс Найтінгейл, перша дослідниця й основоположниця сучасної сестринської справи, зробила переворот у суспільній свідомості та в поглядах на роль і місце медичної сестри в охороні здоров’я суспільства.
1863 року було видано наказ військового міністра Російської імперії про введення за домовленістю з Хрестовоздвиженською громадою постійного сестринського догляду за хворими у військових шпиталях. Цей рік можна вважати роком народження професії медичної сестри в Росії.
1803 р. Деякі автори вважають, що сестринська справа в Росії виникла в 1803 р., коли з’явилася служба “жалісливих вдів”. Цього року імператриця Марія Федорівна засновує в Москві та Петербурзі “вдовині будинки” – притулки для бідних вдів, які залишилися без засобів для існування.