Лозу лимонника рекомендується приймати в першій половині дня. 10 грам залити 0,5-1 літром окропу і настоювати 3-5 хвилин. Вживати як звичайний чай. У країнах Азіатсько-тихоокеанського регіону лимонник заварюють протягом довгого часу – до 48 годин.9 Jun 2018
Свіже або висушене листя заварювати як чай у заварювальному чайнику з розрахунку 1 чайна ложка подрібненої сировини на 1 склянку окропу. У термосі цього краще не робити, бо зникає вишуканість аромату і смак напою стає грубішим. Чай зі стебел можна готувати і взимку.
Рецепти приготування ягід лимонника Приймати по 35-30 крапель перед їдою. Для відвару подрібнені плоди (20 г) треба залити окропом (300-500 мл) і прокип’ятити протягом 20 хвилин. Випивати по столовій ложці 3 рази на день. Щоб зробити порошок, ягоди перемелюють у кавомолці та приймають до їди по півграма.
Лимонник має тонізувальну, адаптогенну, загальнозміцнювальну дію, стимулює нервову систему, дихальний центр, підвищує розумову й фізичну працездатність, підвищує гостроту нічного зору.