“Німець” – це російське слово, і спочатку воно жодним чином не було пов’язане з жителями Німеччини. Так називали і французів, і шведів, і італійців, і інших західноєвропейців, тобто всіх, хто не міг російською і слова сказати. Отже, були все одно що німі. До речі, “німець” якраз і утворилося від слова “німий”.
Слово германці вживається в значенні "стародавні племена, що населяли центральну, західну і південно-західну Європу; люди, які належать до цих племен"; а германці в значенні німці (мешканці Німеччини) застаріло.
Самі німці називають себе і свою мову словом deutsch, але це не дуже давнє позначення. Баварці, тюринги, шваби, франки, сакси, алемани довгий час усвідомлювали себе як близькоспоріднені, але окремі народи. У латинських джерелах другої половини I тисячоліття н. е.
Росіяни називають німців "Фріци" і "ковбасники". В Америці німців називають "Krauts" (зрозуміло, що назва пішла від улюбленої всіма німцями Sauerkraut). Німецькомовні брати австрійці називають німців Pifke і Marmeladinger.