Якщо повітряні маси тропосфери перебувають у спокійному стані, утворюються перисті, шаруваті хмари (перисто-шаруваті, високошарові та шарувато-дощові) і якщо повітря в тропосфері рухається хвилеподібно, з'являються купчасті хмари (перисто-купчасті, високо-купчасті і шарусто-купчасті).
Як і тумани, хмари виникають в результаті конденсації водяної пари в рідкий та твердий стан. Конденсація відбувається або внаслідок збільшення абсолютної вологості повітря, або внаслідок зниження температури повітря. На практиці в освіті хмар беруть участь обидва фактори.
Хмари – Виважені в атмосфері продукти конденсації водяної пари, видимі на небі неозброєним оком з поверхні Землі та навколоземного космічного простору. В широкому сенсі, хмара – Скупчення окремих частинок будь-якої речовини в певному обсязі.
Вода, піддаючись впливу тепла (найчастіше сонячного), випаровується з усіх водяних джерел: морів і океанів, озер і річок. Випаровуючись, пари води йдуть вгору і зіштовхуються з холодним повітрям, таким чином охолоджуючись і знову перетворюючись на маленькі крапельки води. Саме з них і складаються хмари.