Кам'яна сіль видобувається шляхом розробки шахт. Не піддається тепловій та водній обробці. Виварювальна сіль видобувається шляхом випарювання з соляних розчинів (з природних підземних розсолів або отриманих методом накачування водою через свердловини бурових пластів кам'яної солі).
Усі поклади солі Землі – морського походження. Утворювалися 250 мільйонів років тому у процесі висихання стародавніх морів. Так як клімат у Європі був сухий і спекотний, схожий на сьогоднішній береговий клімат, морська вода згущувалась і поступово утворилися кристали кам'яної. солі.
На солоному озері Баскунчак добувають 80% усієї російської солі. Під водоймою знаходиться соляна гора, яка сягає вглиб приблизно на 6 кілометрів. Солодобувачі компанії «Руссоль» працюють відкритим способом, тобто зрізають найвищий шар. Сіль з Баскунчаку підходить і для їжі, і для технічного використання.
Основними способами видобутку солі є наступні: Видобуток кам'яної солі шахтним (зазвичай на глибині від 100 до 500 м) або кар'єрним способом (коли затверділа сіль зібралася близько до поверхні) Видобуток самосадкових солей із соляних озер та морських заток, ропа яких є джерелом кухонної солі.