Байгал далай) – озеро тектонічного походження в південній частині Східного Сибіру, найглибше озеро на планеті, найбільший природний резервуар прісної води та найбільше за площею прісноводне озеро на континенті. Вид на Байкал з мису Лудар влітку 2013 р. 53°13′00″ с.
разом зі своїм супутником Лебедєвим у складі експедиції, керованої академіком П. С. Палласом. Він побував у багатьох районах озера і в підсумку цих досліджень дійшов висновку про те, що улоговина Байкалу виникла в результаті дії тектонічних сил.
Озера Байкал і Телецьке мають тектонічне походження. Тектонічні озера, як правило, вузькі, витягнуті, але мають велику глибину. Найглибше озеро світу – Байкал займає величезну тріщину в земній корі – грабен. Максимальна глибина озера – 1642 метри.
Улоговини озер виникають унаслідок руху льодовиків, тектонічних рухів, у кратерах згаслих вулканів, під час загородження річок обвалами гірських порід тощо. Запрудне озеро – озеро, яке виникло після того, як русло річки було перегороджено гірськими породами.