Мало-помалу перші живі істоти разом із водою та повітрям за різних температур руйнували кам’яну кору Землі, а вмираючи, зотлівали, розкладалися й утворювали перегній (гумус). Перегній змішувався і з’єднувався з подрібненою частиною землі та склеював її. Так зароджувався перший ґрунт.
Складно навіть уявити, скільки мільярдів бактерій трудиться, створюючи гумус – органічну масу, яка робить ґрунт родючим. Під впливом вітру, дощу, снігу та інших природних явищ тверда гірська порода руйнується, розпадаючись на найдрібніші частинки. Вони-то й утворюють пісок.
Основою для утворення ґрунту послужили продукти вивітрювання гірських порід. Вивітрювання – це складний процес, результат спільної дії багатьох фізичних, хімічних і біологічних чинників. Відео 37. Умовно це відображено у формулі: Гірські породи + Сонце + повітря + вода + живі організми = ґрунт .
Приблизно 400 млн. років тому до цих примітивних ґрунтів-плівок долучилися торф’яні болотні ґрунти, а близько 300 млн. років тому з’явилися ґрунти з горизонтами вимивання та вмивання, з карбонатними новоутвореннями, тощо.