Як розрахувати пеню щодо ЄСВ: докладна інструкція та приклади розрахунку

Єдиний соціальний внесок (ЕСВ) є важливим платежем, який мають вносити підприємці до бюджету держави. Але що робити, якщо з якоїсь причини вносити ЄСВ було втрачено чи суму неправильно розрахували? У таких випадках податковий кодекс передбачає нарахування пені на заборгованість.

Правильний розрахунок пені по ЄСВ необхідний для того, щоб врахувати суму заборгованості за кожен день прострочення та оцінити її вплив на фінансове становище підприємця. І тому слід враховувати як основну суму заборгованості, а й відсоткову ставку, встановлену законодавством.

Розрахунок пені щодо ЄСВ складає основі формули, встановленої податковим кодексом. Залежно від тривалості прострочення та суми заборгованості, спад може дорівнювати значному відсотку від суми основного платежу. Правильний розрахунок пені дозволить як боржнику, так і податковим органам мати точне уявлення про витрати та очікувані суми.

Як розрахувати пеню з ЄСВ
ПеріодСума заборгованості, грнСтавка пені, %Сума пені, грн
01.01.2021 – 31.03.2021100010100
01.04.2021 – 30.06.2021200012240
01.07.2021 – 30.09.2021300015450

Розмір санкцій становить 20% донарахованої суми за кожен повний або неповний звітний період, але не більше ніж 50% суми донарахованого ЄСВ. Як і у разі невчасної оплати ЄП, підприємцю необхідно сплатити пеню. Її розмір дорівнює 0,1% від суми несплати за кожен день прострочення платежу.12 черв. 2023 р.

Що буде за несплату ЄСВ?

За несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми ЄСВ одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується ЄСВ (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10% таких несплачених або невчасно сплачених сум.

Чи можна не платити ЄСВ під час війни?

За власним рішенням платники ЄП групи 2 (і 3) можуть не сплачувати ЄСВ за найманих працівників, покликаних під час мобілізації на військову службу до ЗСУ (П. 920 розд. VIII Закону № 2464). Втім, виплачувати їм середній заробіток до реєстрації припинення підприємницької діяльності байдуже.

Кому можна не платити ЄСВ під час війни?

– за власним рішенням не сплачувати єдиний внесок за найманих працівників, покликаних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України. Тобто ФОП, які є платниками єдиного податку 1 та 2 групи, мають право не сплачувати єдиний податок та ЄСВ за себе у зазначених вище періодах.

Чи потрібно буде платити ЄСВ після воєнного стану?

При цьому, після припинення військового стану в Україні обов'язок щодо сплати єдиного податку або ЄСВ за місяці, в яких не сплачувалися єдиний податок та ЄСВ, відповідно до зазначених норм відсутня.