З обережністю потрібно вживати гарбуз у сирому вигляді. Особливо людям із запальними захворюваннями шлунково-кишкового тракту, а також тим, у кого є проблема каменів у жовчному міхурі та нирках. Адже овоч має жовчогінну дію і може провокувати утворення каменів.
Попри те, що в гарбузі багато користі, є стани організму, за яких він протипоказаний. Ольга Перевалова рекомендує утриматися і не їсти гарбуз у разі загострень захворювань шлунково-кишкового тракту, наприклад, у разі гострого гастриту, коліту, виразкової хвороби, панкреатиту. Також при отруєннях.
У діабетиків гарбуз може підвищити рівень цукру в крові. Сирий гарбуз не варто їсти людям із запальними захворюваннями шлунково-кишкового тракту та камінням у жовчному міхурі й нирках, оскільки гарбуз має жовчогінну дію і може спровокувати рух каменів.
Гарбуз допоможе в разі атеросклерозу й подагри, простатиту й гіпертонії, хвороб нирок і печінки, за шкірних захворювань, за артритів і анемій, кашлю й ГРВІ, зміцнить судини й оздоровить серце. Гарбуз потрібен у разі набряків – серцевих і ниркових.