Роботодавець зобов’язаний установлювати неповний робочий час на прохання вагітної жінки, одного з батьків (опікуна, піклувальника), який має дитину віком до чотирнадцяти років (дитину-інваліда віком до вісімнадцяти років), а також особи, яка здійснює догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку, а …
Згідно зі статтею 113 ТК для працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими і (або) небезпечними умовами праці, встановлюється скорочена тривалість робочого часу – не більше 35 годин на тиждень.
Відповідно до статті 95 ТК РФ тривалість робочого дня/робочої зміни в передсвятковий день зменшується на 1 годину. Робочий час день скорочується в день, який безпосередньо передує святковому дню.
79 ТК РФ). Відповідно до ч. 1 ст. 93 ТК РФ за угодою сторін трудового договору працівникові як під час прийняття на роботу, так і згодом може встановлюватися неповний робочий час (неповний робочий день (зміна) та (або) неповний робочий тиждень, у тому числі з поділом робочого дня на частини).