Право на обов’язкову частку мають неповнолітні діти померлого громадянина, а також його непрацездатні діти, батьки та чоловік. Це право мають не тільки рідні, а й усиновлені неповнолітні та непрацездатні діти.
Виділення обов’язкової частки (далі – ОД) застосовується, якщо спадкодавець не вказав у заповіті спадкоємця, який має право, або згідно із законом позначеного розміру його частки недостатньо. Нотаріус може виділити ОД при спадкуванні за законом, якщо людина не є правонаступником першої черги, але має отримати частку.
Обов’язкова частка у спадщині становить не менше половини того, що спадкоємець міг би отримати при спадкуванні за законом. Для визначення її розміру спочатку необхідно встановити законну частку спадкоємця в “ідеальному” вираженні.
Розрахунок обов’язкової частки у спадщині за заповітом здійснюється за описаним прикладом: спочатку майно ділиться на всіх спадкоємців, потім від однієї окремої частини вираховується половина. Половина частки спадщини за законом – це обов’язкова частка.