Чому вода вирує при кипінні?

Досягаючи температури кипіння, на водній поверхні з'являються бульбашки з водяною парою всередині. Через меншу щільність пари, під дією архімедової сили, відбувається виштовхування бульбашок нагору. Досягаючи поверхні, бульбашки лопаються, видаючи характерний звук у вигляді булькання.

У воді розчинено молекули повітря (газів). При нагріванні цей розчинений газ виділяється у вигляді повітряних бульбашок на дні та стінках судини (рис. 1). З підвищенням температури рідини всередині цих бульбашок випаровується вода, вони збільшуються у розмірах.

Температура кипіння – це температура, при якої відбувається кипіння рідини, яка знаходиться під постійним тиском. Відповідно до рівняння Клапейрона – Клаузіуса зі зростанням тиску температура кипіння збільшується, а із зменшенням тиску температура кипіння відповідно зменшується.

При нагріванні водище не досягнуто температури її кипіння, в ній починають утворюватися маленькі бульбашки. Вони утворюються на дні ємності, тому що нагрівають під дном, і там температура вища. Бульбашки містять повітря. З води при підвищенні температури виділяється розчинене у ній повітря.