Собор названо на честь мудрості Божої (від грецького sofia – мудрість). Собор (Мечеть) Святої Софії включає в себе дві релігії: християнську та мусульманську. Побудований 537 року, собор багато разів підлягав ремонту і відновленню, а до 2020 року був музеєм. Його офіційна назва звучала, як “Музей Айя-Софія”.
Собор Святої Софії – Премудрості Божої, Свята Софія Константинопольська, Айя – Софія (грец. Ἁγία Σοφία, повністю: Ναός τῆς Ἁγίας τοῦ Θεοῦ Σοφίας; тур. Ayasofya) – колишній патріарший православний собор, розташований в історичному центрі сучасного Стамбула (раніше Константинополь), район Султанахмет.
Софійський собор знаменитий своєю архітектурою та інтер’єром. Спочатку його будували як головний храм Русі, тому дуже складно знайти аналогічні будівлі, наприклад, у Візантії. Хоча будівельники були виписані прямо з Константинополя. З точки зору символіки високий купол храму нагадує парафіянам про Ісуса Христа.
Ярославом Мудрим Собор Святої Софії (Софійський собор, Києво-Софійський собор) – храм, збудований у першій половині XI століття в центрі Києва, згідно з літописом, князем Ярославом Мудрим на місці перемоги над печенігами в 1036 році.