Сніданком називається перша трапеза після ранкового пробудження. Сніданок у Стародавній Русі називався “заутрок”, тобто те, що з’їдається “за ранку”, протягом ранку. Спочатку “за ранку” писалося роздільно, але пізніше прийменник та іменник злилися в одне слово.Mar 31, 2020
Виявляється, пов’язано. Щоб приготувати їжу, первісним людям було потрібно дуже багато часу. Для цього треба було заздалегідь обробити тушу вбитої тварини, розпалити вогонь і довести їжу до готовності. Їжа готувалася на завтра, на інший ранок, “за ранок”, і називалася тому сніданком.
Оскільки вранці готувати було ніколи. Можливо, сніданок і справді готували напередодні. Або просто доїдали вчорашнє. Але слово “сніданок” усе ж таки походить від “ранок”: “за-утро”.
Слово мало також значення – “полудень”, “південь”, “південь”, оскільки за старих часів їжу приймали в середині дня, коли сонце стоїть у південній частині неба. Зазвичай, другий або третій прийом їжі на день (зазвичай після першого або другого сніданку), найбільш рясний.