Різкі стрибки глюкози під час вживання великої кількості солодкого шкідливі самі по собі – надлишок глюкози піднімає рівень інсуліну, отруює кров, негативно впливає на серцево-судинну систему, спричиняє апатію та втому. Такі продукти швидко втамовують голод, але так само швидко його й викликають.
У шлунку цукор розпадається на фруктозу і глюкозу. Глюкоза – основне джерело енергії, необхідної для нормальної роботи мозку, м’язів, внутрішніх органів. Якщо вона не надходить в організм, людина відчуває слабкість, їй складно концентрувати увагу, виконувати фізичну роботу, рухатися, можлива втрата свідомості.
Надлишок вуглеводів, особливо цукрів, є також однією з основних причин розвитку надлишкової маси тіла. Безконтрольне вживання солодощів також може призвести до цукрового діабету, порушення обміну речовин і серцево-судинних захворювань.
Цукор має негативний вплив на життєвоважливі органи. Вимиваються вітаміни групи В, порушується баланс фосфору та кальцію, виникають проблеми з серцем, нирками, підшлунковою залозою та іншими органами. Згідно з останніми дослідженнями, стійкість імунітету також безпосередньо залежить від рівня цукру в крові.