У високих широтах Сонце наближається до горизонту по пологій траєкторії і занурюється під нього повільно. Причому влітку навіть опівночі воно не встигає подолати зону сутінків і відразу починає підніматися. Тобто повноцінна астрономічна ніч настати не встигає. Це явище й отримало назву білих ночей.
Білі ночі в Росії бувають в Архангельську, Петрозаводську, Сиктивкарі, Ханти-Мансійську, Якутську, Виборзі, Новому Уренгої та в інших північних містах. У них також відзначають свято білих ночей. За полярним колом спостерігається полярний день, коли сонце взагалі не заходить за горизонт.
В Архангельській області період білих ночей триває з травня до середини літа. Найтриваліший день припадає на другу половину червня і становить приблизно 21 годину. Утім, і в час, що залишився, небо навряд чи гасне до легких сутінків.
Білі ночі – ночі, протягом яких природне освітлення залишається досить високим, тобто вся ніч складається лише із сутінків. Явище спостерігається в помірних і високих широтах перед літнім сонцестоянням і після нього.