Відповідаємо: У старій церковно-слов’янській мові словом “говядо” позначали велику рогату худобу – биків, волів. Похідні від нього – “яловичина”, “яловичий”, – позначали в первісному тлумаченні м’ясо, узяте від бика.Jun 7, 2018
Насправді, яловичина – це просто збережена старовинна назва м’яса великої рогатої худоби. Без поділу на корів або биків. Походить вона від праслов’янського “говедо” – стадо биків, корів. У цьому значенні термін зберігся в безлічі слов’янських мов – болгарській, сербській, словенській, чеській.
Розрізняють: Молочну телятину (м’ясо бичків від двох тижнів до трьох місяців) Телятину (м’ясо тварин від трьох до восьми місяців або року) Яловичину (м’ясо корови або бика, старшого за вісім місяців або один рік)
Яловичина посідає лідируюче положення за вмістом білків (20%) і останні місця – за кількістю жирів. Також у її складі є вітаміни Е і Н, усі вітаміни групи В, амінокислоти, фермент бета-аланін, олеїнова кислота, пурини, мікро- і макроелементи (особливо багато заліза).