Зазвичай це пов'язано із внутрішніми правилами агентства: окремі компанії не оплачують співробітникам дзвінки, які були перервані з їхньої ініціативи. Але окремі колектори можуть не лише класти трубки, а й демонстративно кидати їх у спробі чинити тиск на боржника.
Спокійно, нічого не обіцяючи та нікому не погрожуючи. Якщо ви хочете з ними розмовляти – Не піддавайтеся на провокації. У жодному разі не кажіть, що брали позику чи кредит без наміру повернути її. Пам'ятайте, що не зобов'язані повідомляти колекторам ніяких додаткових відомостей про себе та свою сім'ю.
При розмові зі стягувачем обов'язково слід попросити його представитися: назвати своє прізвище, назву агенції та контакти. Якщо він відмовиться, краще повісити трубку. Якщо надасть цю інформацію, то можна сміливо продовжувати розмову, вислухати її претензії, на підставі яких документів він дзвонить.
Що можна зробити:
- На дії легального кредитора можна скаржитися до Банку Росії.
- На чорного кредитора, який не має ліцензії і не перебуває у реєстрі Банку Росії, — до поліції.
- на колектора — до Федеральної служби судових приставів, Національної асоціації професійних колекторських агентств та Росспоживнагляду.