Як можна пояснити це явище? Коли газова плита працює, то продукти горіння піднімаються нагору, огинають чайник або каструлю і знову стуляються. Виходить такий собі прозорий «кокон», оболонка з гарячих газів, яка загортає не тільки сам чайник, а й невелика кількість гарячого повітря над ним.
Велика теплопровідність відбувається у твердих тілах. Різні речовини мають різну теплопровідність. У нашому випадку, скажімо, чайник металевий. Він гарячий (у ньому кипить вода).
У воді розчинені молекули повітря (газів). При нагріванні цей розчинений газ виділяється у вигляді повітряних бульбашок на дні та стінках судини (рис. 1). З підвищенням температури рідини усередині цих бульбашок випаровується вода, вони збільшуються у розмірах.
Коли вода закипає, водяна пара під тиском виходить із чайника у носик і наштовхується на дірочку від свистка. Він виходить з неї потужним, але нестабільним струменем, трохи розсіюючись по дорозі. Вдаряючись об протилежну стінку свистка, цей струмінь створює водяні вихори, а вихори за певних умов – звукові хвилі.