Посаджений у вулик рій залишає його зазвичай із таких причин: вулик стоїть на припіку, і бджолам у ньому спекотно; у рою матка неплідна; у рої не одна, а дві та більше маток; у вулик ставлять корм у позаурочний час, а саме – вдень.
Заклещеність вище 3-5% наприкінці літа викликає зліт бджіл. Пасічник втрачає 5-10% бджолосімей. Бджоли залишають повномедні рамки і відлітають. Через кліща може злетіти більша частина бджіл.
Льотні бджоли залишають вулик у пошуках їжі для себе, для вуликових бджіл, розплоду, матки і трутнів, тож на їхньому “забезпеченні” перебуває вся бджолина сім’я. Ви, мабуть, знаєте, що бджоли живуть сім’ями. Кожна сім’я складається з кількох десятків тисяч робочих бджіл, однієї плідної матки і трутнів.
Це результат того, що матка, яка вийшла з вулика, виявляється з дефектом, що не дає змоги їй літати. При цьому матка падає на землю, збираючи частину бджіл біля себе. Знаходження ройових бджіл у вулику досягає 8-9 днів, вони чекають появи першої матки. Потім рій може покинути стару сім’ю з молодою неплідною маткою.