Перед дистиляцією зняту з осаду брагу можна дегазувати перемішуванням. Це зменшить піноутворення при перегонці. Перемішувати брагу під час бродіння потрібно тільки якщо на поверхні скупчився шар із залишків сировини, який починає чорніти, перешкоджає виходу вуглекислого газу або забиває гідрозатвор.
Дріжджі і цукор осідають на дні, тому їх сенсу перемішувати ні. У брагу разом із киснем потрапляють шкідливі мікроорганізми. Здійснюючи перемішування вашої основи під самогон, ви можете спровокувати розвиток кислого середовища або поява плісняви на поверхні сусла.
Щоб не допустити надмірної загазованості браги можна, можливо 2-3 рази на добу відкривати ємність та перемішувати її за допомогою мішалки. Хтось вбудовує у кришку ємності акваріумну помпу. Працюючи, вона постійно перемішує розчин, виганяючи з браги вуглекислоту і забезпечуючи дріжджі киснем, що залишився.
Щільно закривати кришку ємності, де проходить процес бродіння не можна – для вуглекислого газу потрібен вихід. Але при цьому й залишати ємність відкритою не можна — якщо в ємність із працюючою брагою буде потрапляти кисень – спирт, що утворюється в бразі, буде вступати з ним в реакцію і розкладатися на воду і оцтову кислоту.