Він агресивно діє на стінки кишечника та на зубну емаль. При захворюваннях ШКТ у чистому вигляді соки не вживаються, їх необхідно розбавляти на 50% чистою водою. Після прийому соку краще прополоскати рот, інакше біологічно активні речовини почнуть роз'їдати зубну емаль.
Багато лікарів радять все ж таки розбавляти соки мінеральної водою. Пропорція один до двох підходить майже всім фруктів і овочів. Виняток – буряковий сік, його можна, можливо розбавляти 1 до 5, особливо людям із проблемами в ділянці шлунка.
Тому добре, якщо сік буде розведений питною водою щодо 1:3, тобто одна частина соку та три частини води. Це дозволить знизити його агресивність та убереже слизову оболонку травного тракту.
Якщо водою просто можна напитися, цей напій заповнить баланс солей в організмі. Розбавляти його потрібно удвічі. Сольовий баланс організму необхідно підтримувати, щоб нормалізувати артеріальний тиск та всі обмінні процеси. Канадські вчені з'ясували, що саме за допомогою яблучного соку його можна відновити.