Для більшості здорових людей крейда – нейтральна речовина, що не впливає на роботу внутрішніх органів людини і її обмін речовин. Практичної необхідності включати її у свій раціон немає, а лікарі й зовсім не рекомендують цього робити.
Крейда містить кальцій, який дуже корисний для нашого організму, адже він основа кісткової будови. До того ж крейда нормалізує вміст заліза в крові та дуже добре впливає на зубну емаль, запобігаючи виникненню карієсу.
Чим може нашкодити з’їдена крейда Найдрібніші частинки крейди відкладуться в печінці та нирках, у дихальних шляхах. Якщо ж крейда потрапить всередину шлунка, то станеться її реакція з природним середовищем шлунка – соляною кислотою, тоді внаслідок сильного газоутворення може зруйнуватися епітелій.
Добова норма для дорослої людини становить 100-200 г на день. Розділяти денну порцію чи з’їсти за раз – вирішувати вам. Дітям краще обмежити вживання 100 грамами на добу – при цьому починати давати крейду краще невеликими порціями і поступово збільшувати дозування.