Квіти шипшини також входять до складу загальнозміцнювальних, протизастудних чаїв, що підвищують імунітет. Корисні пелюстки для профілактики й допоміжного лікування захворювань сечовидільної системи, стабілізують вони й роботу підшлункової залози, борються із закрепами та поганим апетитом.
Із плодів і пелюсток квітів шипшини готують багато харчових продуктів: сурогат кави, пюре, пасту, варення, повидло, мармелад, пастилу, компот, цукерки, кисіль, квас, наливку. У сирому вигляді їстівні квітки шипшини голчастої.
Квіти шипшини мають низку корисних властивостей і застосовуються в комплексі з іншими засобами від багатьох захворювань. Як жовчогінний і сечогінний їх застосовують за хвороб травної та сечовидільної систем: гастрити, цистити, холецистити, коліти, виразки, нирковокам’яна та сечокам’яна хвороби.
Висушені плоди шипшини дуже багаті на вітамін С, завдяки цьому їх можна застосовувати як чудовий лікувальний засіб у разі застуд і ГРВІ, що зміцнює імунітет. Шипшина корисна в разі анемії, ревматизму, болю в попереку, працює як сечогінний і жовчогінний засіб.