Так, жменька горіхів на сніданок забезпечить організм необхідними йому жирними кислотами – вони дають заряд бадьорості, покращують роботу мозку, серця і судин. Допомагають організму боротися із запаленням і раннім старінням.May 11, 2560 BE
Експерти в галузі здорового харчування радять їсти натщесерце горіхи . Це можуть бути волоські горіхи, мигдаль, кеш’ю, фісташки, пекан тощо. У будь-яких горіхах міститься достатня кількість білків, жирів і вуглеводів, що сприяють швидкому насиченню і забезпечують енергетичний заряд на весь день.
Вчені з’ясували, що щоденна порція покращує настрій, знижує ризик депресій і неврозів, йдеться в статті видання Eat This, Not That! Причому такий перекус найбільше допомагав впоратися з нудьгою молодим людям. Щоденна порція з двох-трьох столових ложок горіхів або насіння проганяла депресивні думки.
Простіше кажучи, вживаючи продукт зранку, до 12-ї години дня, ви зможете витягти з нього максимум користі й не нашкодити своєму організму. На жаль, крім корисних компонентів, волоські горіхи містять у собі й менш позитивні складові, здатні негативно вплинути на людський організм.